VRŠOVICKÝ MEJDAN 1984

Café Sladkovský - Vršovický mejdan

Konfrontace živého umění za umrtvujícího režimu v Krymské č. 21. Přednáška o jedné z konfrontačních výstav nastupující generace 80. let, která se odehrála ve vršovickém domku.

10/5/2011 v 19h

Jak vypadala jedna z dnes již legendárních výstav studentů AVU a VŠUP v polovině 80. let? Výstavy Konfrontace probíhaly v letech 1984-1987, kdy představovaly první a ojedinělou výstavní aktivitu začínající generace umělců. Vlastní volná tvorba v ateliérech na uměleckých školách nepřicházela v úvahu, nevystavovalo se a studenti neměli možnost své volné práce vzájemně konfrontovat. Tak vzniklo silné nutkání konečně uspořádat společnou výstavu. První Konfrontace se odehrála ve smíchovském ateliéru Jiřího Davida, trvala jedno květnové odpoledne roku 1984. Své „utajované“ práce zde rozvěsilo 19 studentů a poprvé se tak naskytla možnost vzájemné konfrontace. Výstava slavila úspěch a za půl roku se uskutečnila druhá z celkem šesti společných výstav.

Druhá Konfrontace proběhla na podzim 1984 v bývalém ševcovském domku v Krymské 21. Prostory vršovického domku, kde měl ateliér student AVU Petr Petr, byly narvané tím nejaktuálnějším uměním od třicítky mladých výtvarníků. Začínající autory spojovalo nutkání nevázaně, spontánně tvořit, vyjadřovat se rychle a neformálně, to vše značilo jasné projevy u nás začínající postmoderny. Vršovická konfrontace trvala pouze víkend, ale její ohlas byl značný. Had návštěvníků vinoucí se až k zastávce tramvaje upoutal mimo jiné také pozornost Státní bezpečnosti.

Vršovickou Konfrontaci spolu s dalšími výstavami mladých umělců v polovině 80. let představí Barbora Špičáková.

 

 

Nacházíte se zde: Program Archív akcí VRŠOVICKÝ MEJDAN 1984